MONTREAL WORLD FILM FESTIVAL (Focus on World Cinema, Canada)

 

31th BUFF FILM FESTIVAL (Int’l Competition, Malmö, Sweden)

 

11th KINOKI INTERNATIONAL COLLEGE FILM FESTIVAL (Competition Category: Fiction, Mexico)

 

CA’ FOSCARI SHORT FILM FESTIVAL 4 (Official Selection, Venice, Italy)

*SPECIAL AWARD “VOLUMINA”*

 

CLUJ SHORTS INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (Official Selection, Romania)

 

7th LICHTER FILMFEST FRANKFURT INTERNATIONAL (Short film Competition, Germany)

*SHORT FILM AWARD*

 

22th INTERNATIONALES FILMFESTIVAL CONTRAVISION (Competition, Germany)

 

12th SAN SEBATSIAN HUMAN RIGHTS FILM FESTIVAL (Short film Competition, Spain)

 

6th CMS INTERNATIONAL CHILDREN’S FILM FESTIVAL (Non Animation Short Competition, India)

 

TIFF KIDS INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Courageous Dreamers, Toronto, Canada)

 

16th INTERNATIONAL FILM FESTIVAL OF DETECTIVE FEST (Official Selection, Moscow, Russia)

*NOMINEES’ DIPLOMA*

 

9th SUNSCREEN FILM FESTIVAL (Official Selection, St. Petersburg, Florida, USA)

 

20th KURZFILMTAGE THALMÄSSING (Official Selection, Germany)

 

16th KURZFILMFESTIVAL WEIMAR – BACKUP (Competition, Germany)

 

8th RIVER FILM FESTIVAL (Official Selection, Padova, Italy)

 

1st SAMYAK SHORTFILM & DOCUMENTARY FILM FESTIVAL (Official Selection, India)

*BEST SHORT FILM*

 

54th ZLIN FILM FESTIVAL (Int’l Student Film Competition “Zlín dog”, Czech Republic)

 

E.WERK FESTIVAL (Screening, Weimar, Germany)

 

30th FESTROIA – INTERNATIONAL FILM FESTIVAL OF SETUBAL (Official Selection, Portugal)

 

FESTIVAL OF NATIONS 2014 (Official Selection, Austria)

 

 

20th PALM SPRINGS INTERNATIONAL SHORTFEST AND FILM MARKET (Official Selection, USA)

 

68th EDINBURGH INT’L FILM FESTIVAL (Official Selection, UK)

 

19th INTERNATIONAL CONTIS FESTIVAL (European Competition for short films, France)

 

12th BRESCELLO FILM FESTIVAL (Official Selection, Italy)

*SPECIAL ACKNOWLEDGEMENT*

 

9th SARDINIA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Official Selection, Italy)

 

12th SALENTO FINIBUS TERRAE – INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (Inter’l Competition, Italy)

 

26th FESTIVAL DE CINEMA DE GIRONA (Official Selection, Spain)

*SPECIAL MENTION*

 

21st OPENEYES FILMFEST (Competition, Marburg, Germany)

 

7th INTERNATIONAL DOCUMENTARY AND SHORT FILM FESTIVAL OF KERALA (Int’l Section, India)

 

MALESCORTO FILM FESTIVAL (Int’l Competition, Italy)

*SPECIAL AWARD FOR ARTISTIC CONTENT*

 

12th INTERNATIONAL FESTIVAL SIGNES DE NUIT (Official Selection, Berlin, Germany)

 

SHORTS AT MOONLIGHT (Competition, Hofheim, Germany)

 

SETTIMO SENSO FILM FESTIVAL (Official Selection, Italy)

*PRIZE FOR THE BEST FOREIGN FILM*

 

15th LUCANIA FILM FESTIVAL (Official Selection, Italy)

*BEST FILM*

 

38th OPEN-AIR FILMFEST WEITERSTADT (Competition, Germany)

 

16th SEOUL INTERNATIONAL YOUTH FILM FESTIVAL (Non-Competitive Section, South Korea)

 

FESTIVAL DE INTERNACIONAL DE CURTMETRATGES MAS SORRER (Official Selection, Spain)

 

13th CONCORTO FILM FESTIVAL (Official Selection, Italy)

 

5th AVVANTURA FESTIVAL FILM FORUM ZADAR (Official Selection, Croatia)

 

AEROE SHORT FILM FESTIVAL 2014 (Official Selection, Denmark)

 

19th PORTOBELLO FILM FESTIVAL (Official Selection, London, UK)

 

20th FESTIVAL INTERNATIONAL DU FILM NANCY (“La Petite Ecole du Film Court”, France)

 

7th CINESEPTIEMBRE MUESTRA INTERNACIONAL DE CINE INDEPEDIENTE (Official Selection, Mexico)

 

10th BUDAPEST SHORT INTERNATIONAL FILM FESTIVAL – BUSHO (Information Screening Program, Hungary)

 

26th FESTIVAL INTERNACIONAL DE CINE DE VIÑA DEL MAR (Official Selection, Chile)

 

KASSELER MUSEUMSNACHT (Screening, Germany)

 

UNISHORTS STUDENT FILM FESTIVAL 2014 (Official Selection, New Zealand)

*BEST UNDERGRADUATE FICTION*

 

LOCALIZE FILM FESTIVAL (Competition, Potsdam, Germany)

 

3rd EKA DESHMA – FESTIVAL DE CONTEMPORARY CINEMA (Official Selection, Kathmandu, Nepal)

 

GOLDEN ORCHID INTERNATIONAL ANIMATION FILM FESTIVAL (Short film program, USA)

 

37th LUCAS – INTERNATIONAL CHILDREN’S FILM FESTIVAL (Out of Competition, Germany)

 

4th GUAM INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Official Selection, Guam, USA)

 

12th FESTIVAL DE CINE SOLIDARIO DE GUADALAJARA (Official Selection, Spain)

 

7th FILMZEITKAUFBEUREN (Kinderfilmzeit Germany)

 

28th FESTIVAL OF FILMS FOR CHILDREN AND YOUNG ADULTS – ISFAHAN (Official Selection, Iran)

*BEST INT’L SHORT FILM AWARD*

 

5th CINEMIGRANTE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Official Selection, Buenos Aires, Argentina)

 

KO & DIGITAL – FESTIVAL INTERNACIONAL DE CINE SOLIDARIO (Official Selection, Spain)

 

13th ST. PETERSBURG INTERNATIONAL FESTIVAL OF DEBUT AND STUDENT FILMS BEGINNING (non-competition Cine-Parallel program, Russia)

 

 

10th EL OJO COJO INTERNATIONAL FILM FEST (Official Selection, Madrid, Spain)

 

7th NORTHERN WAVE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2014 (Official Selection, Iceland)

*SPECIAL MENTION*

 

13th REGGIO FILM FESTIVAL (Int’l Short Film Contest, Italy)

*SPECIAL MENTION*

 

31st CHICAGO INT'L CHILDREN'S FILM FESTIVAL (Official Selection, USA)

 

HUMAN RIGHTS FILM FESTIVAL BARCELONA / NYC / PARIS (Official Selection, Spain, USA, France)

 

44th KYIV INTERNATIONAL FILM FESTIVAL “MOLODIST” (Germany Shorts Night, Ukraine)

 

12th KALPANIRJHAR INTERNATIONAL SHORT FICTION FILM FESTIVAL (Official Selection, India)

 

SCENECS INTERNATIONAL DEBUT FILM FESTIVAL (Official Selection, Netherlands)

* AWARD IN THE CATEGORY FICTION*

 

5th FESTIVAL CINÉMA ET DROITS HUMAINS – AMNESTY INTERNATIONAL PARIS (Short Film Competition, France)

 

18th FESTIVAL INTERNATIONAL ÉCRAN LIBRE (Official Selection, France)

 

6th LAHORE INTERNATIONAL CHILDREN’S FILM FESTIVAL (Official Selection, Pakistan)

 

31st KASSELER DOKUMENTAR- UND VIDEOFEST (Competition, Germany)

 

11th FESTIVAL INTERNACIONAL DE CORTOMETRAJES FENACO PERÚ 2014 (Official Selection, Cusco, Perú)

 

13th CINEMAFORUM – INTERNATIONAL INDEPENDENT FEATURE FILM FESTIVAL (Official Selection, Poland)

 

34th MUNICH INTERNATIONAL FESTIVAL OF FILM SCHOOLS 2014 (Competition, Germany)

 

12th FILMFEST DÜSSELDORF (Competition, Germany)

 

14th FESTIVAL DE CORTOMETRAGGIO ‘O CURT (Official Selection, Italy)

 

23rd EUROSHORTS 2014 (Official Selection, Poland)

 

FILMZ – FESTIVAL DES DEUTSCHEN KINOS (Supporting film, Mainz, Germany)

 

16th INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL CIUDAD DE SORIA (Competition Section, Spain)

 

4th INT’L YOUTH FESTIVAL OF SHORT CINEMA AND ANIMATION METERS (Official Selection, Russia)

 

17th OLYMPIA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL FOR CHILDREN AND YOUNG PEOPLE (Competition, Section, Greece)

 

32nd FESTIVAL TOUS COURTS 2014 (Opening Night Program, Aix en Provence, France)

December 1, 2014

 

12th INTERNATIONAL FESTIVAL SIGNES DE NUIT (Official Selection, Paris, France)

 

NOMINIERUNG DEUTSCHER MENSCHENRECHTS-FILMPREIS /NOMINATION GERMAN HUMAN RIGHTS FILM AWARD (Category Education, Nürnberg, Germany)

*WINNER IN CATEGORY EDUCATION*

 

5th KARAMA HUMAN RIGHTS FILM FESTIVAL (Official Selection, Jordan)

 

9th THE HAGUE – STREAMING FESTIVAL FOR AUDIO AND VISUAL ART (Official Selection, Netherlands)

 

TOKYO VIDEO FESTIVAL (Official Selection, Japan)

*SELECTED AWARD*

 

THE INTERNATIONAL FESTIVAL SARAJEVO “SARAJEVO WINTER” 2015 (Official Selection, Bosnia-Herzegovina)

 

2nd CHENNAI INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (Country Focus Germany, India)

 

16th BAYREUTHER FILMFEST “KONTRAST” (Competition, Germany)

 

25th BAMBERGER KURZFILMTAGE (Competition, Germany)

 

5th FESTIVAL INT’L DU COURT METRAGE DE TIZNIT (Official Selection, Marokko)

 

16th LANDSHUTER KURZFILMFESTIVAL (Competition, Germany)

 

UNDEPENDENCE FILM FESTIVAL EDINBURGH (Official Selection, Scotland)

 

24th DAKINO INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Short Film Competition, Bucharest, Romania)

 

CINECHILDREN INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Official Selection, Italy)

 

CAPITAL CITY FILM FESTIVAL 2015 (Official Selection, USA)

 

SKEPTO INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Out-Of-Competition Section, Italy)

 

CHILDREN’S INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Official Selection, Dubai, UAE)

 

25th MEDIAWAVE INT‘L FILM AND MUSIC GATHERING (Int’l Competition, Hungary)

 

12th NEIßE-FILMFESTIVAL 2015 (Competition, Germany)

 

OPEN OHR MAINZ 2015 („Filmkeller“, Mainz, Germany)

 

7th LJUBJANA INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (Official Selection, Solvenia)

 

4th TRACCE CINEMATOGRAFICHE FILM FEST 2015 (Official Selection, Italy)

 

ZANZIBAR INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Official Selection, Tanzania)

2013 „Bahar in Wonderland“ Shortfilm HD-16 min

Founded by FFA/ HFF

2011 “Salam Aleikum Allemagne” Documantary/ HDV- 60 min.

Founded by Nordmedia Filmfond

62. Berlinale  EFM

2009 “Packing” Shortfilm DV- 4 min

FBW Wiesbaden Prädikat „Wertvoll“

 

IFFR International Filmfestival Rotterdam (Spectrum Shorts, Netherlands)

 

Internationalen Kurzfilmtage Oberhausen (Competition, Germany)

 

Kinder-Medien-Festival Goldener Spatz (Competition, Germany)

 

Filmfest München (Official Selection, Germany)

 

Oulu International Children‘s Film Festival  (Competition, Finland)

 

Uppsala Internationella Kortfilmfestival  (Official Selection, Sweden)

 

Cour(t)-y-vite! Marseille (Official Selection, France)

 

Int. Festival of Films Hamedan  (Competition, Iran)

 

International Filmfestival Contravision Berlin (Competition, Germany)

 

Kinofest Lünen (Competition, Germany)

 

14 films around the world“ Berlin  (Official Selection, Germany)

 

Konstanzer kurz.film.spiele_1.6  (Competition, Germany)

 

Kasseler Dokumentarfilm- und Videofestes  (Competition, Germany)

 

EXGROUND Filmfestival Wiesbaden   (Official Selection, Germany)

 

BLICKE – Festival des Ruhrgebiets-Bochum  (Competition, Germany)

 2008 „To Be a Child in Iran“ Shortfilm DV- 10 min

IFFR Int. Filmfestival Rotterdam (Spectrum Shorts, Netherlands)

 

Duisburger Filmwoche doxs! (Official Selection, Germany)

 

Int. Cinematographers‘ Film Festival Skopje (Official Selection, Macedonia)

 

Curta Cinema- Rio de Janeiro Int. shortfilmfestival (Official Selection, Brazil)

 

Schlingel Int. Filmfestival Chemnitz (Competition, Germany)

 

Girona Film Festival (Competition, Spain)

 

L ́autre Cinema Festival International du Film d ́ Arras (Official Selection, France)

 

Goethe Institut Lille “Le Mois du film dokumentaire” (Official Selection, France)

 

International 1001 Documantary Filmfestival (Competition, Turkey)

 

Kasseler Dokumentarfilm und Videofest (Competition, Germany)

 

ALTE-NATIVE Int. Short Film Festival at Tirgu Mures (Competition, Rumania)

 

Screening at Madrid Museo Centro de Arte Reina Sofia

 

Showcomotion –Young People ́s Film Festival- Sheffield (Official Selection, UK)

 

Shown at the Cinemateca Brasileira

 

DIEFF Delhi International Ethnographic Filmfestival  (Competition, India)

 

OFF CINEMA International Filmfestival Poznan (Competition, Polska)

 

o ́court -editione festival del cortemetraggio- Napoli  (Competition, Italy)

 

International Documentary Film Festival CRONOGRAF (Competition, Rumania)

 

Alanya Documentary Film Festival (Competition, Turkey)

 

“steirischer herbst“ Graz (Official Selection, Austria)

 

Iraans Filmfestival  (Competition, USA)

 

La.Meko Filmfest Landau  (Competition, Germany)

 

Award of the College Alliance 2008

 

Shown at German-TV (HR)

2008 „Murche (Persian: Ants)“ Shortfilm HD- 20 min

Founded by BKM - Beauftragter für Kultur und Medien

FBW Wiesbaden Prädikat „Wertvoll“

 

IFFR International Filmfestival Rotterdam (Spectrum Shorts, Netherlands)

 

International Festival of Muslim‘s cinema (Competition, KAZAN)

 

Linea dÓmbro Festival Culture Giovani (Official Selection, Italy)

 

Int. Shortfilmfestival BRNO SIXTEEN  (Competition, Czech Republic)

 

Int. Studentisches Filmfestival Sehsüchte (Competition, Germany)

contact/ legal notice